3 Aralık Dünya Engelliler Günü Dolayısıyla Vali Varol’a Anlamlı Ziyaret

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Dolayısıyla Vali Varol’a Anlamlı Ziyaret

03.12.2021 - 21:04

Güncelleme : 03.12.2021 - 21:04
-- 592 kişi okudu

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V. Mehmetşafi Erim, Altınokta Körler Derneği Ağrı Şubesi, Ağrı Engelliler Derneği, Engelsiz Yaşam Derneği başkanları ve üyeleri ile İlk Umut Bakım Merkezi yetkilileri ve engelli vatandaşlarımız, Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Valimiz Dr. Osman Varol’a ziyarette bulundu.

Sosyal yaşamın bir parçası olmalarının önündeki engelleri azimle, inançla aşan engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü tebrik eden Vali Varol, kıymetli misafirleri ile bir süre sohbet edip talep ve önerilerini büyük bir ilgi ile dinledi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Valimiz Dr. Osman Varol: “Her zaman söylediğimiz şey sadece bir gün değil, yılın her günü engelli kardeşlerimiz, büyüklerimiz ve vatandaşlarımız için duyarlı olmamız gerektiğidir. Engelli kardeşlerimizin sosyal olanaklara, ekonomik hayata ve kamu hizmetlerine eşit koşullarda erişebilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Bunu sağlamak için de toplumsal değerlere ve kamusal faaliyetlere ihtiyaç duyulur. Bizler; insana insan olduğu için değer veren, hangi koşulda olursa olsun insanı yücelten, insanın insanca yaşaması için her türlü olanağı sağlamayı vazife bilen toplumsal kodlara sahibiz. Bu toplumsal değerlerimizin yanında engelli vatandaşlarımızın her türlü imkana erişmesi için de Devletimiz elinden gelen imkanları, olanakları sağlamaya gayret ediyor bizler sağlanan bu imkanlarla engelli vatandaşlarımız için çalışmalar yürütüyoruz.” dedi.

Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata rahatça katılmalarını sağlamaya yönelik çalışmaların ilimizde kararlılıkla sürdürüldüğünü belirten Vali Varol, günün anısına hediye takdim edip hatıra fotoğrafı çektirdiği vatandaşlarımıza sevdikleriyle birlikte mutlu ve sağlıklı bir ömür diledi.

Vali Varol’dan Şafak Bakım Merkezine Ziyaret

Valimiz Dr. Osman Varol, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, dezavantajlı bireylere yönelik hizmetler sunan Şafak Bakım Merkezini ziyaret etti.

Merkezde incelemelerde bulunan özel gereksinimli vatandaşlarımızla yakinen ilgilenen Vali Varol, bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki süreçte de engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak, karşılaştıkları engelleri ortadan kaldıracak çalışmalar yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Vatandaşlarımızla hasbihal ederek günün anısına pasta kesen Vali Varol, merkez sakinlerine sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir hayat temennisinde bulunarak ziyaretlerini tamamladı.

Vali Varol, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Dolayısıyla Kızılaslan Ailesini Ziyaret Etti

Valimiz Dr. Osman Varol, Belediye Başkanı Savcı Sayan ile birlikte, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla özel gereksinimli evladımız Asya’yı ve ailesini evlerinde ziyaret etti.

Dünya Engelliler Günü’nü kutladığı Kızılaslan ailesi ile bir süre sohbet eden Vali Varol, dezavantajlı vatandaşlarımızın hayat standartlarını yükseltmek ve aile bireylerine destek olmak amacıyla “Sosyal Devlet” anlayışıyla her zaman vatandaşlarımızın yanında olduklarını belirtti.

Özel gereksinimli evlatlarımızın yaşamlarını eşit şartlar altında, herhangi bir eksiklik duymadan sürdürebilmeleri gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Vali Varol, talep ve önerilerini dinlediği Kızılaslan ailesine sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür dileğinde bulunarak ziyaretlerini tamamladı.

Ağrı’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Farkındalık Programı Düzenlendi

Valimiz Dr. Osman Varol, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Farkındalık Programı’na katıldı.

Valimiz Dr. Osman Varol, Belediye Başkanı Savcı Sayan, İl Protokol Üyeleri ve günün kahramanı özel gereksinimli vatandaşlarımızla birlikte Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen Farkındalık Programı’na katıldı.

 Valimiz Dr. Osman Varol, bu tarz belirli günlerin öneminden bahsederek, “Bütün platformlarda dile getirdiğim önemli bir hususu burada da bir kez daha tekrarlamak istiyorum; tüm dünyada özellikle herhangi bir kavram, olgu ve grup için belirli bir gün veya hafta ayrıldıysa ve o gün çeşitli etkinliklerle o kavrama dikkat çekilip farkındalık yaratılmaya çalışılıyorsa bu kavram, olgu veya grup önem verilmesi gereken, bir gün değil yılın her günü üzerinde çalışılması gereken önemli bir husustur. Bu çerçevede, engelli vatandaşlarımızın sosyal ve ekonomik hayata katılmaları; ekonomik yaşam içerisinde istihdam ve girişimciliğe erişim konusunda herhangi bir problemleri kalmaması gerektiği, bunun yılın belirli zamanlarında ve birkaç kurumun vasıtasıyla değil de yılın her günü yaptığımız her işte, bütün uygulamalarımızda, tüm kurum ve kuruluşlarımızdaki çalışmaların içerisinde, temeline yerleştirilerek yapılması gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum. “Sosyal Hukuk Devleti” olan ülkemizde, tüm vatandaşların yaşamlarını eşit şartlar altında, herhangi bir eksiklik duymadan sürdürebilmeleri, her türlü hizmete erişimle ilgili önlerinde engel bulunmaması gerektiği, ekonomik ve sosyal hayatta layıkıyla yer almaları ile ilgili yaşadıkları problemlere pozitif ayrımcılık politikaları uygulayarak çözüm getirmemiz gerektiğini hepimizin anlaması gerekiyor.” dedi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik birçok çalışma yapıldığını vurgulayarak sözlerini sürdüren Vali Varol: “Son 20 yıl içerisinde engelli vatandaşlarımızla ilgili hizmetlerde geldiğimiz noktaya bir baktığımızda doğrudan bireylere sağlanan mali haklar, onların rehabilitasyon ve bakımı ile ilgili dışarıdan sağlanan hizmetler, bireylerin ailelerine sağlanan destekler, kamu kurum ve kuruluşlarında engelli erişimi ile ilgili sağlanan olanaklar ile istihdam alanında özel gereksinimli bireylere ayrılan kontenjanları görüyoruz. Bu faaliyetlerin tamamına baktığımızda geldiğimiz noktanın gurur verici olduğunu görüyor fakat durmadan engelli vatandaşlarımızın imkanlarını ve olanaklarını daha da iyi noktalara taşımak, sizlerin ihtiyacını giderebilmek için durmadan tüm alanlarda gayretle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

 Konuşmaların ardından birçok vatandaşımızın katılımıyla düzenlenen “Benim İçin Söyle” isimli sinevizyon gösteriminin izlendiği program, özel gereksinimli vatandaşımız tarafından sunulan şiir dinletisi ile sürdü.

Daha sonra, yüzme branşında 4 farklı dalda Türkiye Şampiyonluğu elde eden, engelleri azim ve inançla aşan, Ağrı’mıza büyük bir gurur yaşatan başarılı genç sporcumuz Süleyman Emin Erim sahne alarak başarı hikayesini katılımcılara anlattı.

Dans ve saz ziyafeti ile süren programda Valimiz Dr. Osman Varol, “Temel İşaret Dili” eğitimini başarı ile tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını takdim etti.

 Programın ardından özel gereksinimli bireylerimiz tarafından el emeği göz nuru olarak hazırlanan eserlerden oluşan sergiyi inceleyen Vali Varol, eserlerin sahiplerini tek tek tebrik etti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın