Patnos’ta kavgalı aileler barıştı

17.04.2018

10.063 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Patnos’un Kanaat önderi ve Hamdiki aşireti Lideri İsmail Oğur tarafından verilen Barış Yemeğine husumetli her iki aileden yaklaşık bin kişi katıldı.

Atmanki ile Kirdızi aşiretleri arasında “boşanma davası” yüzünden çıkan silahlı kavgada,Kan Davası tarafların katıldığı Barış Yemeği ile son buldu.

10 ay önce Adliye Sarayı’nda boşanma davasına katılan kadının yakınları, çıkışta erkek tarafının silahlı saldırısına uğramıştı. Saldırıda aynı aileden 2 kişi ölürken, 2 kişi de yaralanmıştı.

Atmanki ile Kirdızi aşiretleri arasında ‘boşanma davası’ yüzünden çıkan ve 2 kişinin ölümü,2 kişinin de yaralanması ile başlayan kan davası, tarafların katıldığı ‘barış yemeği’ ile son buldu. Yaklaşık bin kişinin katıldığı yemekte Kur’an-ı Ker’im üzerine yemin eden aşiret mensupları, bundan böyle kan akıtmayacaklarına söz verdiler.

Patnos Belediyesi Düğün Salonunda verilen barış yemeğine Atmanki ile Kirdızi aşireti mensupları katıldı.Yaklaşık 10 aydır süren kan davasında daha fazla kan dökülmemesi gerektiğini söyleyen Patnos Merkez Cami İmam Hatibi Yusuf Sağlam , “Bu yemek sizin aramızdaki kan davasını bitireceği gibi, aranızdaki dostluğu da perçinleyecektir” dedi. Aşiret liderlerinin dostluk mesajları vermesinin ardından birbirleriyle tokalaşan yaklaşık bin kişi, akacak kanlarında önüne geçti.

Barış yemeğinde bir konuşma yapan Patnos Kaymakamı Ümit Altay,bu tür olayların Barış ile sonlandırılması İlçemiz için çok güzel bir görüntü sergiledi.Barış’ta emeği geçen ve her iki taraf ile görüşüp arabuluculuk yapan Yusuf Sağlam,İsmail Oğur,Veysi Kaya’ya her iki taraf adına teşekkür ederim.Böyle bir olayın yaşanmaması temennisi ile Barışımız’ın İlçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum dedi.

Öte yandan,10 ay önce vukuu bulan silahlı saldırıda Cumali ve İrfan Güler vefat emiş,İsmail ve Adem Güler ise yaralanmıştı.

HABER : FARUK YAVUZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz