TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

28.10.2019

6 views Kişi Okumuş

0 Yorum

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. PATNOS İCRA DAİRESİ
2019/51 TLMT.

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

Taşınmazın Tapu Kaydı: Ağrı ili, Patnos ilçesi, Dedeli Merkez Mahallesi, Değirmen asfatlı mevkiinde bulunan, 128 ada 9 parsel numarada kayıtlı, 99732,67 metrekare miktarlı, tarla vasıflı taşınmaz borçlu adına tam hisse ile kayıtlıdır.

Taşınmazın Özellikleri: Taşınmaz tarla vasfındadır. Kumlu-killi yapıda olup, kil oranı fazla, besin elementlerince zengin ve derinliğinin iyi olduğu, taşlılık, erozyon, çoraklık, alkalik vb. sorunların olmadığı, taşınmazda fiilen işlemeli tarım yapıldığı, yetişebilecek ürünlerin kök ve ve jetatif gelişiminin iyi olduğu, verimli toprak derinliğinin iyi olduğu tespit edilmiştir. Toprak tekstürü ve strüktürü itibariyle taşınmazın imar ve ıslaha gerek duymadığı, su tutma kapasitesinin orda derecede ve işlenmiş tarım arazisi niteliğinde bir toprak yapısına sahip olduğu anlaşılmıştır. Taşınmazın bir kısmı taş ocağı olarak kullanılmaktadır. Taşınmaz hali hazırda kuru tarla niteliğinde olup sulama imkanlarına sahip değildir. Yoncada yıllık 259,50 Tl, yeşil mercimekte 289,30 TL, nohutta ise 317,50 TL net gelir elde edilebileceği hesaplanmıştır. Taşınmaz belediye imar planı dışındadır.
Kıymeti : 719.072,55 TL – KDV Oranı : %18
1. Satış Günü : 05/12/2019 günü 14:20 – 14:25 arası 2. Satış Günü: 31/12/2019 günü 14:20 – 14:25 arası
Satış Yeri : Patnos Belediyesi Kültür Merkezi Patnos/Ağrı
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20’si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâliye resmi, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/51 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

13 views

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz