GELENEKSEL 5. AĞRI GEVEN BALI FESTİVALİ BAŞLADI

GELENEKSEL 5. AĞRI GEVEN BALI FESTİVALİ BAŞLADI

 GELENEKSEL 5. AĞRI GEVEN BALI FESTİVALİ BAŞLADI

26.09.2022 - 23:01

Güncelleme : 26.09.2022 - 23:01
-- 458 kişi okudu

Ağrı Valiliği’nin öncülüğünde Ağrı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Ağrı Belediyesi, Serhat Kalkınma Ajansı ve Ağrı Arı Yetiştiricileri Birliği’nin katkılarıyla düzenlenen “5. Geleneksel Ağrı Geven Balı Festivali” Valimiz Dr. Osman VAROL, Ağrı Millet Vekili Ekrem ÇELEBİ, Ağrı Belediye Başkan Vekili Nesim ZENGİN, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan ENGİN, protokol üyeleri ve değerli üreticilerimizin katılımıyla Ağrı Millet Bahçesi’nde başladı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Valimiz Dr. Osman VAROL;” İşte bu festivalin 5’incisini gerçekleştiriyoruz ama bu süre içerisinde sayın vekilimizin ifade ettiği gibi nereden nereye gelindi. Bir avuç üreticiden onların işte bir şekilde hobi gibi başladığı bir işten diğer tarafta ekonomimize ciddi katkı veren önemli bir sektöre dönüşte. Tescilini aldık Geven balının. Bundan önceki dönemde yapılan çalışmalar, malımızın kalitesi sadece bizim övgümüzle değil, laboratuvar ortamında da kanıtlanmış oldu. Bütün değerleri ile hem doğal hem katkısı çok. Lezzetli, aranan bir ürün olduğu tescillenmiş, ispatlanmış oldu. Ben bu alanda da desteklerimizi tüm gücümüzle hem merkezi hükümetin olanaklarını seferber ederek hem de yerel yönetimlerimiz olarak da sizlere seferber ederek bu alanda da desteklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Ürün tanıtımı için elimizden geldiğince vekilimiz sinyali verdi, yakın zamanda yeni hasattan Ankara’ya da ulaşır mutlaka. Bunu tanıtabilmek için bir yandan orada vekilimiz, bir yandan belediyelerimiz, bir yandan biz sürekli olarak herkese sizin balınızı hediye olarak göndermeye çalışıyoruz. Nereye gitsek bizim en kıymetli şeyimiz balımız var deyip onu hediye ediyoruz. Biz buna devam edeceğiz, sizi desteklemeye devam edeceğiz. Siz de çalışmaya devam edin. Bu memleket her şeyin en güzeline layık. Her şeyin en iyisine layık “ dedi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT; “ Ağrı’da ürettiğimiz bu kaliteli balımızı her zaman koruyalım. Bu balı marka yaptığımız zaman Hem Ağrı kazanacak hem de bizler kazanacağız. Sayın Valimizin koordinasyonunda, Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ağrı Arıcılar Birliği ve tüm arıcılarımız, canla başla emek vererek Ağrının Geven Balını marka yapmak istiyorlar. Bizler de bu anlamda elimizden gelen her türlü katkıyı vermeye hazırız.“ dedi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Kenan ENGİN; “ İlimizde 2002 yılında 2.192 adet olan arılı kovan sayısı, 2021 yılında %1146 artış göstererek 25.142 adede ulaşmıştır. 2021 yılında Bakanlığımız Kaynakları ile Tarım ve Hayvancılığa verilen destek; 250 Milyon TL iken, son 2 yılda Valiliğimiz İl Özel İdaresi Kaynakları ile tamamlanan ve devam eden projeler için Tarım ve Hayvancılığa verilen destek ise 120 Milyon TL’yi bulmuştur. Bu desteklerin yaklaşık 5 Milyon TL’sini arıcılık yatırımları oluşturmakta ve ilimizde arıcılık faaliyetiyle uğraşan üreticilerimizin desteklenmesi amacıyla kullanılmıştır. Ayrıca 2017 yılında birinci bal festivalimizle çalışmalarımızı başlattığımız ve 2021 yılında Türk Patent ve Marka Kuruluna yapılan ‘’Ağrı Geven Balı’’ Coğrafi İşaret Tescil Başvurumuz 17 Mart 2022 Tarihinde sonuçlanarak ‘’1050’’ tescil numarası ile coğrafi işaret almaya hak kazanmıştır.

Değerli misafirler, bu yıl 5.sini gerçekleştirmiş olduğumuz Ağrı Geven Balı Festivali’nin amacı; Ağrı Geven balı hakkında farkındalık oluşturmak, Geven balının yerel ve ulusal alanda tanıtımını sağlamak, üreticilerimize ürünlerini tanıtma ve pazarlama fırsatı sunmak, balın ve diğer arı ürünlerinin insan sağlığı açısından önemi konusunda halkımızı bilinçlendirmek ve ilimizde bal üretiminin artmasını sağlayarak Ağrı ekonomisine katkı sunmaktır. “ dedi.

Daha sonra İlimizde bulunan İlk Yuvam Anaokulu Öğretmenlerimizden Yağmur Çiğdem DOĞAN Hocamızın yetiştirmiş olduğu 5-6 yaş aralığındaki çocuklarımızın müzikli dans gösterisi ve Halk oyunları folklor ekibinin dans gösterisi yapıldı. Ardından hediye çekilişi yapılarak talihli vatandaşlara bal hediye edildi. Protokol Üyelerimiz tarafından arıcılık sektöründe ilklere imza atmış ve başarılı çalışmalar yürütmüş arıcılarımızı temsilen Ağrı Arıcılar Birliği Başkanı Erol KILIÇ’a plaket ve Ağrı Geven Balı Coğrafi İşaret Tescil Belgesi takdim edildi.

Üreticilerimizin bal standları Valimiz Dr. Osman VAROL ve Protokol Üyeleri ile birlikte gezilerek program sona erdi. Geleneksel 5. Ağrı Geven Balı Festivali 26-27-28 Eylül tarihlerinde Millet Bahçesi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın