Yağışları kuraklık tehlikesi altındaki Patnos barajına yaradı

Patnos Barajı'nda geçen yıl nisan ayında yüzde 40, sonbaharda ise yüzde 15 ölçülen doluluk yüzde 50'ye ulaştı

 Yağışları kuraklık tehlikesi altındaki Patnos barajına yaradı

30.04.2023 - 17:14

Güncelleme : 30.04.2023 - 17:14
-- 404 kişi okudu

Patnos Barajı’nda geçen yıl nisan ayında yüzde 40, sonbaharda ise yüzde 15 ölçülen doluluk yüzde 50’ye ulaştı

Doğu Anadolu Bölgesi’nde kışın ilk aylarının kurak geçtiği Ağrı’da kar suları ve ilkbaharda devam eden yağışlarla baraj, göl ve akarsuların seviyesi yükseldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce hazırlanan 2022 kasım, aralık ve 2023 ocak aylarını kapsayan 3 aylık kuraklık haritasında “olağanüstü kurak” ve “çok şiddetli kurak” olarak tanımlanan Doğu Anadolu Bölgesi’nde bahar aylarında devam eden yağışlar umut oldu.

Karın önceki yıllara göre yaklaşık 2 ay geç yağdığı Patnos’ta, kurak geçen kışın ardından bahar aylarında etkili olan yağışlarla baraj, göl ve akarsuların su seviyesi arttı.

Patnos ilçesinin içme suyunu karşılayan, tarımsal sulamada kullanılan, geçen yıl yağışların az olması ve kuraklık nedeniyle sonbaharda kuruma noktasına gelen Patnos Barajı, ilkbaharda etkili olan yağışlarla dolmaya başladı.

Patnos Barajı’nda geçen yıl nisan ayında yüzde 40 olan ve sonbaharda yüzde 15’e düşen doluluk, şimdi yüzde 50 seviyesine ulaştı.

“Doğu Anadolu Bölgesi’nde özellikle mart ayı yağışlarında ortalama değerlerin 65,8 milimetre olması gerekirken bu değerin geçen sene mart ayında 101,7 milimetreye kadar yükseldiği bir dönem yaşamıştık. Bu bizim için çok sevindirici bir durumdu çünkü hem tarımsal sulama da hem de barajların doluluğu açısından oldukça verimli bir süreç yaşamıştık. Ancak yaz aylarında etkisini göstermeye başlayan kuraklık özellikle sonbahar yağışlarının düşük olması ve kış döneminde de oldukça düşük yağışlarla beraber hem Doğu Anadolu Bölgesi hem de Ağrı özelinde şiddetli kuraklığın görüldüğü bir dönem olarak dikkatimizi çekti.”

“Aralık ve Ocak ayları bizim için korkutucuydu. Şiddetli kuraklık dediğimiz bir sürece doğru bizi götürmekteydi. Şiddetli kuraklık ise bizim zaten zor durumda yaşatmaya çalıştığımız tarımsal üretimimizi olumsuz etkileyecekti. Tarımsal üretimin olumsuz etkilenmesi ise hem toplumsal hayatımızda dezavantajlar yaşamamıza hem de ekonomik anlamda büyük bir çıkmaza girmemize sebep olacaktı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın