Denizi olmayan İlçede şampiyon yüzücüler çıkacak

Patnos'ta 2022 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan yarı olimpik kapalı yüzme havuzu denizi olmayan ilçede öğrencilerin umudu oldu.

 Denizi olmayan İlçede şampiyon yüzücüler çıkacak

14.07.2023 - 14:33

Güncelleme : 14.07.2023 - 14:33
-- 1.156 kişi okudu

Patnos’ta 2022 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan yarı olimpik kapalı yüzme havuzu denizi olmayan ilçede öğrencilerin umudu oldu.

2022 yılında hizmete açılan 25 metre uzunluğu,12 metre genişliği, 1.50 metre derinliği ve 5 kulvarı bulunan yarı olimpik yüzme havuzunda, yaz boyu farklı okullardan öğrencilere yüzme eğitimi veriliyor.

Konu ile ilgili AA muhabirine açıklama yapan Patnos İlçe ve Gençlik Spor Müdürü Fatih Alpaslan, Gençlik ve Spor Bakanlığımız hem yüzme öğretmek hem de şampiyon yüzücüler yetiştirmek için kurs programı başlattı. İlçemizde başlatmış olduğumuz yüzme kursuna 6,8-9,11-12,14 yaş aralığında erkek ve kız olmak üzere toplamda 160 öğrencimiz yüzme dersi alıp yüzmeyi öğreniyor dedi.

Yüzme havuzunun %80’i öğrencilere tahsis edildi

Alpaslan, haftanın 6 günü yüzme kursumuz hizmet vermektedir. Her grubumuz 160 kişi. Şua anda biten 1 grubumuzda 160 öğrencimiz yüzmeyi öğrendi. Sırada 2 grubumuz yeni başlayacak. Toplamda 480 öğrencimize yüzmeyi öğreteceğiz. Yüzme konusunda velilerimiz çok duyarlı, ve halende kayıt almaya devam ediyoruz.

Havuz suyu 15 günde bir tahlile gönderiliyor

Velilerimizin içleri rahat olsun. 15 günde bir İlçe Sağlık müdürlüğü tarafından havuz suyunun numunesi alınarak gerekli testler verilmektedir. Havuzumuzun bakımı (klor, ph oranı, yosun giderme, parlatıcı) operatörümüz tarafından günlük takip edilmektedir. Havuzun yazın 28 derece kışın ise 30 derece olacak şekilde sıcaklık ayarlarının yapıldığını belirtti.

Şampiyon yüzücüler çıkarmak istiyoruz

Alpaslan, havuzumuzda eğitim 2 erkek, 1 bayan antrenörümüz tarafından verilmektedir. Kurslarımızda yüzmeyi iyi yapan öğrencilerimiz tespit edilerek haftanın bir günü erkek ve kız çocuğu olmak üzere ayrı ayrı yüzme dersi almaktadırlar. Ülkemizi yüzme yarışmalarında temsil eden sporcu çıkarmak ve başarı sağlamak en büyük arzumuzdur.

Yüzme bilmeyen öğrenci kalmayacak

Gençlik ve Spor Bakanlığımızın başlatmış olduğu “Yüzme Bilmeyen Öğrenci Kalmayacak” adlı projeye başta öğrencilerimiz olmak üzere bütün okullardaki öğrenci ve öğretmenlerimizi de bu programa dahil ederek yüzmeyi öğreteceğiz dedi.

Alpaslan, bu büyük yatırımı ilçemize kazandıran Cumhurbaşkanımıza, Gençlik ve Spor Bakanımıza, verdiğimiz kurslarda bizlere her türlü imkanı sağlayan İlçe Kaymakamımız Yusuf Cankatar’a, İl Gençlik ve Spor Müdürümüze, Patnos İlçe ve Gençlik Spor Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür ediyorum dedi. E.S.

 

 

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın